آزمون PTE چیست؟
 • 08 شهریور 1400
 • 00:00

آزمون PTE چیست؟

آزمون PTE

 آزمون PTE یا Pearson Test of English یکی از آزمونهای بین المللی زبان، مانند SAT ،OET ،GRE ،TOEFL ،IELTS و غیره است که توسط شرکت PEARSON برگزار میشود. این آزمون دارای سه ماژول یا همان ورژن است: 

 1. General
 2. Academic
 3. Young Learners

آزمون PTE آکادمیک – PTE Academic

 

ماژول Academic این آزمون مورد پذیرش سازمانهای سیاری در سراسر دنیا است، از جمله اداره مهاجرت استرالیا DIBP و همینطور اداره مهاجرت نیوزیلند، تقریباً تمامی دانشگاه های کشور استرالیا، و بسیاری از کشور ای دیگر از جمله کانادا و آمریکاست. برای بررسی این موضوع میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید: 

/https://pearsonpte.com/the-test/who-accepts-it

دقت فرمایید که برای اهداف مهاجرتی بایستی آزمون PTEآکادمیک را انجام دهید و این موضوع حائز اهمیت است که اعتبار این آزمون برای اداره مهاجرت استرالیا 3 سال می باشد. هر چند اعتباری که خود سازمان Pearson برای آزمون PTE در نظر گرفته است تنها دو سال است.

آزمون PTE جنرال – PTE General

 

فرمت آزمون PTE جنرال به این شکل است که تنها دارای دو بخش است. دو قسمت اصلی این آزمون شامل بخش نوشتاری و محاوره ای می باشد. بخش نوشتاری این آزمون خود شامل بخش های listening، reading و writing می باشد. نتیجه این آزمون تاریخ انقضا نداشته و طبق استاندارد Pearson نتیجه آن تا آخر عمر قابل استناد است. این آزمون تنها سه بار در سال و در ماه های May، December و June برگزار می شود. ثبت نام این آزمون نیز همانند آزمون PTE آکادمیک بصورت آنلاین انجام میشود. این آزمون PTE را Pearson با همکاری Edexcel Limited برگزار میکند و نتیجه آن خیلی کمتر از آزمون PTE آکادمیک مورد قبول سازمان ها و مراکز تحصیلی مختلف است. در حالی که نتیجه آزمون PTE آکادمیک را بیش از 6000 موسسه مختلف به رسمیت میناسند، نتیجه آزمون PTE جنرال تنها در موسسات و دانشگاه های کشور های زیر مورد قبول است.

Albania, Colombia, Czech Republic, Ecuador, Greece, Italy, Lativa, Lithuania, Mexico, PolandSpain, Switzerland, UK, Ukraine, Estonia

آزمون PTE Young Learners

 

آزمون PTE Young Learners آزمونیست که Pearson برای کودکان 5 تا 12 سال در نظر گرفته است و این آزمون برای این گروه سنی برای ورود به مقطع دبستان یا همان elementary school طراحی شده است. هدف از برگزاری این آزمون داشتن مدرک بین المللی زبان انگلیسی برای کودکانی در این گروه سنی می باشد. این آزمون هنوز به طور مشخص فراگیر نشده و تنها در سنترهای محدودی در استرالیا، انگلستان و آمریکا برگزار می شود. کودکانی که انگلیسی زبان نیستند با داشتن این مدرک بین المللی زبان میتواند برای ورود به مدارس انگلیسی زبان اقدام کنند.

نحوه آمادگی برای آزمون PTE آکادمیک

 

یکی از موارد بسیار مهم برای آمادگی در آزمون PTE داشتن منابع معتبر این آزمون است. دقت نمایید این آزمون دارای سوالات پرتکرار می باشد که در آزمون های اشخاص با احتمال بالا تکرار میشوند. مطالعه دسته دیگر از منابع که تکراری نیستند برای آمادگی برای این آزمون الزامیست.

پس از آمادگی کامل برای این آزمون شما می بایست اقدام به ثبت نام برای آزمون ماک رسمی PTE کنید تا سطح شما قبل از آزمون اصلی سنجیده شود. در زمان نگارش این متن تنها سه آزمون ماک رسمی PTE از جانب پیرسون ارائه شده.

پس از اطمینان از اینکه برای آزمون اصلی آمادگی کامل دارید میتوانید در وبسایت Pearson اکانت ساخته و آزمون اصلی را Book نمایید.

 نحوه برگزاری آزمون PTE 

 

این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار میشود که حدوداً ۳ ساعت به طول میانجامد. در طول این مدت، شما فقط با کامپیوتر تعامل خواهید داشت و عامل انسانی در آن دخالت نمیکند. تصحیح آزمون PTE فقط توسط کامپیوتر صورت میگبرد هر چند ممکن است در موارد نادر عامل انسانی عملکرد شما را قبل از تحلیل کامپیتر بررسی کند و چنانچه متوجه شود قصد سوء استفاده از سیستم هوش مصنوعی را دارید در نمره شما تاثیر منفی بگذارد. این اصل بدین معناست که باید از حساسیت های عامل انسانی آگاه باشید. اساتید تهران PTE به شما کمک خواهند کرد که در بخش speaking روش های سطح بالا را فرابگیرید و در بخش های writing تمپلیت های منحصر به فرد خود را تولید نمایید. در اکثر مواقع، نتیجه آزمون بین دو تا پنج روز کازی پس از انجام آزمون، از طریق ایمیل معرفی شده به هنگام ثبت نام در وبسایت، اعلام میشود. این زمان ممکن است تا یک ماه هم به طول بیانجامد. در این گونه مواقع مشکل تکنیکال برای آزمون شما بوجود آمده و قدری زمان میبرد تا این مشکل از طرف Pearson بر طرف شود.

مهارت های اصلی که در این آزمون مورد ارزیابی قرار میگیرند همانند آزمون IELTS و TOEFL عبارتند از: Speaking ،Reading ،Listening و Writing. البته مهارت های دیگری نیز ارزیابی میشوند که در ادامه توضیح داده خواهد شد. مشابه آزمون TOEFL و برخلاف آزمون IELTS، آزمون PTE Academic یک ارزشیابی یکپارچه یا Integrated Assignment محسوب میشود، به این معنا که در عموم سوالات این آزمون، بطور همزمان دو مهارت از مهارتهای اصلی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. این آزمون دارای سه بخش اصلی میباشد. بخش اول Speaking and Writing است و اکثر نمره شما در این دو مهارت زبانی در این دو بخش رقم میخورد. بخش دوم Reading و بخش پایانی نیز Listening نام دارد. در ادامه به توضیح هر یک از این بخش ها میپردازیم.

بخش ابتدایی آزمون Personal Introduction Section – PTE

سکشن Personal Introduction Section در آزمون PTE

در این بخش از آزمون شما میبایست 30 ثانیه به معرفی خود بپردازید اگرچه این بخش هیچ نمره ای در آزمون شما ندارد ولی یکی از موارد امنیتی آزمون بوده و همراه با کارنامه شما برای Case Officer مربوطه ارسال خواهد شد. همینطور به احتمال بالا در این بخش کامپیوتر شروع به شناسایی شما میکند و روی صوت شما Signal Processing انجام میدهد که این موضوع بدان معناست که باید از سرعت و نحوه بیان نسبتا یکسانی در این بخش و باقی بخش های Speaking برخوردار باشید.

 بخش اول آزمون Speaking and Writing – PTE

 

این بخش از آزمون PTE شامل 7 سکشن مختلف به نام های زیر میباشد:

 

 1. Read Aloud
 2. Repeat Sentence
 3. Describe Image
 4. Re-tell Lecture
 5. Answer Short Question
 6. Summarize Written Text
 7. Write Essay

بخش Read Aloud در آزمون PTE

در این بخش از آزمون PTE پاراگراف هایی به ترتیب بر روی صفحه مانیتور ظاهر شده و سپس از شما در خواست میشود تا این پاراگراف ها را با صدای بلند و رسا بخوانید. این پاراگراف ها ممکن است تا حداکثر از 60 کلمه تشکیل شده باشند. دقت نمایید زمانی که به شما برای خواندن این پاراگراف ها داده می شود محدود بوده ولی از لحاظ تجربی ثابت شده است که حداکثر زمانی که به شما در پاراگراف های بلند داده میشود 40 ثانیه است. قبل ازشروع ضبط صدای شما یک مهلت کوتاه در حدود 30 ثانیه به شما داده می شود تا با پارگراف مربوطه آشنا شوید. طبق گفته کتاب Official Guide ممکن است 6 تا 7 سوال در این بخش از آزمون PTE برای شما بیاید. در این بخش از آزمون مهارت های زبانی Speaking و Reading شما بصورت همزمان نمره دهی خواهند شد. Enabling Skills های مهم در این بخش عبارتند از: Oral Fluency و Pronunciation و Content.

 

بخش Repeat Sentence در آزمون PTE

 در این بخش از آزمون PTE جملاتی به ترتیب در هدفون شما خوانده میشود و پس از پایان شما و با مکثی بین یک تا دو ثانیه شما میبایست اقدام به بازگویی جملات نمایید. این قسمت از آزمون PTE یکی از دسوارترین بخش های آزمون PTE میباشد. متاسفانه در این بخش از آزمون سوال تکراری نداریم و بایستی با تکیه بر دانش زبانی خود پاسخگوی سوالات این بخش باشید. جمله ای که برای شما خوانده میشود به طور میانگین کمتر از 5 ثانیه طول میکشد و پس از آن شما چند ثانیه فرصت بازگویی جمله را خواهیدداشت. در این بخش از آزمون 10 تا 12 سوال مطرح میشود و مهارت های زبانی Listening و Speaking شما به طور همزمان نمره دهی میشود. Enabling Skills های مهم در این بخش عبارتند از: Oral Fluency و Pronunciation و Content.

 

بخش Describe Image در آزمون PTE

 در این بخش از آزمون PTE شما میبایست به توصیف تصاویری که به ترتیب روی صفحه مانیتور می آیند بپردازید. دقت نمایید تصاویر از هر نوع و نموداری میتوانند باشند. قبل از شروع ضبط صدای شما مهلتی در حدود 30 ثانیه به شما داده میشود تا آمادگی لازم را کسب نمایید سپس 40 ثانیه مهلت توصیف تصویر ارائه شده را خواهید داشت. چیزی در حدود 7 تصویر برای شما نمایش داده خواهد شد و در این بخش از آزمون PTE تنها نمره Speaking به شما تعلق خواهد گرفت. Enabling Skills های مهم در این بخش عبارتند از: Oral Fluency و Pronunciation و Content. در این بخش اساتید تهران PTE به شما کمک خواهند کرد تا با صرف زمان اندک و با استفاده از جملات پیش ساخته سطح بالا و مفهوم از سد این قسمت از آزمون عبور کنید. 

 

بخش Re-tell Lecture در آزمون PTE

 در این بخش از آزمون PTE بین 3 تا 4 لکچر به ترتیب و با محتوای گوناگون برای شما پخش میشود. پس از شنیدن هر لکچر و با مکثی چند ثانیه ای شما میبایست اقدام به بازگویی لکچر در 40 ثانیه نمایید. دقت کنید هر لکچر ممکن است تا دو دقیقه طول بکشد پس شما در مدت 40 ثانیه تنها می بایست خلاصه ای از مهم نرین بخش های لکچر را بصورت گفتاری ارائه نمایید. در این بخش از آزمون PTE مهارت های زبانی Listening و Speaking شما به طور همزمان نمره دهی میشود. Enabling Skills های مهم در این بخش عبارتند از: Oral Fluency و Pronunciation و Content. در این بخش نیز اساتید تهران PTE به شما کمک خواهند کرد تا با استفاده از جملات پیش ساخته سطح بالا و مفهوم از سد این قسمت از آزمون عبور کنید. 

 

بخشAnswer Short Question در آزمون PTE

 این سکشن در آزمون PTE آکادمیک شامل حدود 10 تا 12 سوال می باشد که این سوالات به ترتیب و بصورت گفتاری از شما پرسیده خواهد شد. زمان پرسش سوال بصورت میانگین کمتر از 5 ثانیه بوده و شما پس از شنیدن سوال و با مکثی بین یک تا دو ثانیه به سوالات پاسخگو خواهید بود. زمانی که برای پاسخ به سوال در نظر گرفته شده در حد چند ثانیه است و شما نباید بیش از 4 کلمه در پاسخ به هر سوال صحبت کنید. 90 درصد سوالات جوابی در حد یک یا دو کلمه دارند. ممکن است در این بخش سوال همراه با تصویر باشد که در اینگونه مواقع با توجه به تصویر جواب مقتضی را خواهید داد. در این بخش از آزمون PTE مهارت های زبانی Listening و Speaking شما به طور همزمان نمره دهی میشود. Enabling Skills های مهم در این بخش تنها Vocabulary خواهد بود. این بخش از آزمون PTE دارای سوالات پرتکرار بوده که برای شما عزیزان جهت دانلود قرار گرفته است.

 

بخش Summarize Written Text در آزمون PTE

 در این قسمت حدود 2 تا 3 متن به ترتیب برای شما به نمایش در خواهد آمد. هر متن حداکثر از 300 کلمه تشکیل شده و برای هر متن 10 دقیقه فرصت خواهید داشت که هم متن را بخوانید و هم خلاصه ای از متن ارائه دهید. خلاصه ای که از متن ارائه میکنید میبایست تنها یک جمله باشد و تعداد کلمات آن بین 5 تا 75 کلمه باشد. دقت کنید ساختار نوشتار شما و کلمات کلیدی که از متن استخراج میکنید بسیار حائز اهمیت بوده و در نمره نهایی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. اساتید تهران PTE به شما کمک خواهند کرد تا با صرف کمترین زمان بهترین روش نوشتار در این ثسمت را فرابگیرید و از پس این قسمت از آزمون PTE با کمترین ریسک بر بیایید. این بخش از آزمون PTE به مهارت های Reading و Listening شما نمره خواهد داد. Enabling Skills های مهم این بخش عبارتند از Grammar و Vocabulary و Content و Form.

 

بخش Write Essay در آزمون PTE

 در این قسمت شما 20 دقیقه مهلت خواهید داشت تا در مورد موضوعی کهبه شما داده میشود انشا بنویسید. به احتمال بالا تنها با یم سوال Write Essay برخورد خواهید کرد. ولی در موارد معدود ممکن است 2 سوال Write Essay برای شما بیاید. نوشتار شما باید بین 200 تا 300 کلمه باشد و در این قسمت تنها نمره Writing به شما تعلق خواهد گرفت. اساتید تهران PTE به شما کمک خواهند کرد تا با تولید تمپلیت صلب نوشتاری منحصر به فرد خود به راحتی در این بخش از آزمون نمره کامل را کسب نمایید.

 

بخش دوم آزمون Reading – PTE

 این بخش از آزمون PTE شامل 5 سکشن مختلف به نام های زیر میباشد:

 1. Multiple-choice Choose Single Answer
 2. Multiple-choice Choose Multiple Answers
 3. Re-order Paragraph
 4. Reading: Fill in the Blanks
 5. Reading and Writing: Fill in the Blanks

بخش Multiple-choice Choose Single Answer در آزمون PTE

در این بخش از آزمون PTE سوالات چند گزینه ای برای شما مطرح میشود که تنها یک گزینه صحیح است. این بخش از آزمون نمره منفی ندارد و چنانچه جواب سوالی را نمدانستید بصورت تصادفی یکی از گزینه ها را انتخاب نمایید. یک متنی که حداکثر از 110 کلمه تشکیل شده برای شما به نمایش در خواهد آمد و شما میبایست با توجه به سوال مطرح شده درباره متن گزینه صحیح را انتخاب نمایید. این بخش از آزمون سوال تکراری نداشته و شما با اتکا به دانش زبانی خود به سوالات این بخش پاسخگو خواهید بود. 2 تا 3 سوال در هر آزمون PTE شامل سوالات این بخش است و تنها نمره Reading به شما تعلق خواهد گرفت.

 

بخش Multiple-choice Choose Multiple Answers در آزمون PTE

 این قسمت مانند بخش قبل بوده با این تفاوت که متن آن طولانی تر و تا حداکثر 300 کلمه میباشد. همچنین در این قسمت تعداد گزینه ها بیشتر و 5 تا 6 و یا حتی 7 گزینه میباشد. تعداد گزینه های صحیح این بخش 2 گزینه و یا 3 گزینه بوده و نکته مهم در این رابطه وجود نمره منفی در این بخش می باشد. به عبارتی هر گزینه غلطی که انتخاب کنید یکی از گزینه های صحیح شما را میسوزاند. این بخش از آزمون سوال تکراری نداشته و شما با اتکا به دانش زبانی خود به سوالات این بخش پاسخگو خواهید بود. 2 تا 3 سوال در هر آزمون PTE شامل سوالات این بخش است و تنها نمره Reading به شما تعلق خواهد گرفت.

 

بخش Re-order Paragraph در آزمون PTE

 در این بخش چندین پاراگراف بصورت پراکنده برای شما به نمایش در خواهد آمد که شما باید ابن پاراگراف ها را در ترتیب صحیح خود قرار دهید. کل کلماتی که در مجموع پاراگراف ها وجود دارد حداکثر 150 کلمه است. این قسمت از دشوارترین بخش های Reading بوده و تنها برای شما نمره Reading به ارمغان خواهد آورد. شما در امتحان PTE بین 2 تا 3 سوال از این بخش خواهید داشت.

 

بخش Reading: Fill in the Blanks در آزمون PTE

 در این بخش از آزمون PTE متنی با حداکثر 80 کلمه برای شما به نمایش در خواهد آمد که این متن دارای gap و یا همان جای خالی می باشد. شما میبایست از بین گزینه هایی که در زیر متن قرار داده شده است جاهای خالی را پر نمایید. دقت کنید تعداد کلمات گزینهبیش از جاهای خالی و معمولا دو برابر جای خالی می باشند. مثلا اگر در متنی 4 جای خالی وجود داشته باشد 8 کلمه به عنوان گزینه های احتمالی پیش رو خواهید داشت.در آزمون PTE بین 4 تا 5 سوال از این بخش مطرح خواهد شد و تنها نمره Reading به شما تعلق خواهد گرفت.

 

بخش Reading and Writing: Fill in the Blanks در آزمون PTE

 این بخش از آزمون همانند بخش قبل است با این تفاوت که تعداد سوالات آن بیشتر و بین 5 تا 6 سوال است. همچنین متن آن طولانی تر و تا حداکثر 300 کلمه میباشد. جاهای خالی متن در این بخش دارای گزینه های مختص به خود هستند، در واقع هر جای خالی دارای 4 گزینه بوده و شما میبایست از بین گزینه های داده شده هر جای خالی را پر نمایید. در این بخش تنها نمره Reading به شما تعلق خواهد گرفت. ا

 

بخش سوم آزمون Listening – PTE

 این بخش از آزمون PTE دارای 8 سکشن به شرح زیر میباشد:

 1. Summarize Spoken Text
 2. Multiple-choice Choose Multiple Answers
 3. Fill in the Blanks
 4. Highlight Correct Summary
 5. Multiple-Choice Choose Single Answer
 6. Select Missing Word
 7. Highlight Incorrect Words
 8. Write From Dictation

بخش Summarize Spoken Text در آزمون PTE

در این بخش از آزمون PTE لکچری بین 60 تا 90 ثانیه برای شما پخش خواهد شد و پس از آن در حدود 8 دقیقه فرصت خواهید داشت که لکچر شنیده شده را بصورت نوشتاری خلاصه نمایید. تعداد کلمات نوشته شما باید بین 50 تا 70 کلمه باشد و چنانچه بیش از 70 و یا کمتر از 50 کلمه بنویسید نمره ای به شما تعلق نخواهد گرفت. کامپیوتر تعداد لغات متن شما را همواره و بصورت یک عدد به شما نشان خواهد داد. اساتید تهران PTE به شما کمک خواهند کرد تا تمپلیت منحصر به فرد خود را در این بخش تولید نموده و به راحتی در آزمون PTE استفاده نمایید. تعداد سوالات این بخش از آزمون 2 تا 3 سوال است . در این بخش نمره Listening و Writing به شما تعلق خواهد گرفت و Enabling Skills های مهم در این بخش عبارتند از Grammar و Vocabulary و Spelling و Content و From.

 

بخش Multiple-choice Choose Multiple Answers در آزمون PTE

 در این بخش از آزمون PTE لکچری برای شما پخش خواهد شد که همراه با سوالی نوشتاری و چند گزینه نوشتاری است. بعد از خواندن سوال نوشتاری و گوش دادن به لکچر سعی نمایید از بین گزینه های ارائه شده گزینه صحیح را بیابید. در این بخش تعداد گزینه ها بیش از 4 گزینه و تعداد گزینه های صحیح هم بیش از یک گزینه میباشد. معمولا تعدادگزینه های صحیح بین 2 تا 3 گزینه بوده و این بخش دارای نمره منفی میباشد. پس گزینه ها را با دقت تمام انتخاب نمایید. این بخش فقط در نمره Listening شما تاثیر خواهد گذاشت. تعداد 2 تا 3 سوال از این بخش در آزمون PTE خواهد آمد. این بخش از آزمون دارای سوالات تکراری نمیباشد.

 

بخش Fill in the Blanks در آزمون PTE

 در این بخش از آزمون متنی روی صفحه شما ظاهر خواهد شد و شخصی عینا همان متن را برای شما خواهد خواند. قسمت هایی از متن دارای gap و یا جای خالیست که Lecturer جاهای خالی را نیز خواهد خواند و شما میبایست جای خالی را با کلمه خوانده شده پر نمایید. دقت کنید کلمات باید عینا صحیح نوشته شوند تا نمره آن جای خالی به شما تعلق گیرد. 2 تا 3 سوال از این نوع برای شما مطرح خواهد شد و در نمرات Listening و Writing شما تاثیر خواهد گذاشت. Transcribe کردن متون آکادمیک یکی از بهترین روش ها برای تمرین این بخش می باشد. این بخش از آزمون دارای سوالات تکراری نمی باشد.

 

بخش Highlight Correct Summary در آزمون PTE

 در این سکشن از آزمون PTE لکچری برای شما پخش خواهد شد و در پایان شما میبایست از بین گزینه های نوشتاری داده شده بهترین گزینه ای که خلاصه و یا در واقع Summary لکچر را بیان میکند انتخاب نمایید. گزینه های مطرح شده معمولا 4 گزینه و تنها یک گزینه صحیح می باشد. مدت زمان پخش لکچر بین 30 تا 90 ثانیه بوده و در این قسمت 2 تا 3 سوال از این دست برای شما مطرح خواهد شد. این بخش در نمرات Reading  و Listening شما تاثیر خواهد گذاشت. این بخش از آزمون دارای سوالات تکراری نمی باشد.

 

بخش Multiple-choice Choose Single Answer در آزمون PTE

 این بخش از آزمون PTE درای سوال نوشتاری و عموما 4 گزینه نوشتاری میباشد. پس از پخش Lecture و با توجه به سوال شما میبایست تنها یک گزینه را به عنوان گزینه صحیح انتخاب نمایید. این قسمت نمره منفی ندارد و اگر جواب سوال را نمیدانستید یکی از گزینه ها را بصورت تصادفی انتخاب کرده و از سوال عبور کنید. از این بخش 2 تا 3 سوال برای شما مطرح خواهد شد و در نمره Listening شما تاثیر خواهد گذاشت. متاسفانه از این بخش نیز سوال تکراری نخواهید داشت و منابع ارائه شده جنبه تمرینی دارند. 

 

بخش Select Missing Word در آزمون PTE

 در این قسمت لکچری برای شما پخش خواهد شد که مدت زمان آن بین 20 تا 70 ثانیه است. انتهای لکچر ناکامل بوده و سخن شخصی که لکچر را بیان میکند قطع میشود. شما میبایست از بین گزینه های نوشتاری موجود گزینه ای که مکمل حرف Lecturer است را انتخاب نمایید. تعداد گزینه ها عموما 4 تا و تنها یک گزینه صحیح در این بخش وجود خواهد داشت. 2 تا 3 مورد از این دست سوال برای شما مطرح خواهد شد و بصورت همزمان روی نمره Listening و Reading شما تاثیر خواهد گذاشت. متاسفانه از این بخش از امتحان سوال تکراری مطرح نخواهد شد.

 

بخش Highlight Incorrect Words در آزمون PTE

 در این قسمت متنی روی صفحه مانیتور شما ظاهر شده و Lecturer دقیقا همان متن را برای شما می خواند. دقت نمایید تنها کلماتی از متن متفاوت با چیزی خواهد بود که خوانده میود و شما میبایست آن کلمات را با کلیک بر روی آن ها انتخاب نمایید. 2 تا 3 سوال از این دست در آزمون PTE برای شما مطرح خواهد شد و در نمرات Listening و Reading شما تاثیر خواهد گذاشت. این بخش از آزمون دارای نمره منفی بوده و متاسفانه سوالا تکراری در این بخش مطرح نمیشود.

 

بخش Write from Dictation در آزمون PTE

 این بخش از آزمون PTE پر نمره ترین بخش امتحان بوده و سوالات آن در انتهای آزمون مطرح میشوند و این موضوع باعث میشود بسیاری از Test Taker ها بخاطر زمان بندی غلط به این بخش از آزمون نرسند که با این اشتباه به احتمال زیاد کل آزمون را از داست خواهند داد. در این بخش 2 تا 4 جمله به ترتیب برای شما خوانده خواهد شد و شما میبایست جملاتی را که شنیدید عینا و کلمه به کلمه تایپ نمایید. هر کلمه صحیح شما در حدود یک نمره Listening و Writing برای شما به ارمغان خواهد آورد. کلمات باید کاملا صحیح نوشته شوند تا نمره آن کلمه به شما تعلق گیرد. خوشبختانه این قسمت از آزمون دارای سوالات تکراری فراوان بوده.

 

نمرات مختلف در آزمون PTE و معادل های آن در آزمون های دیگر

 دقت فرمایید هر دانشگاه و موسسه آموزشی و یا مهاجرتی ممکن است معادلسازی خود را روی نمرات آزمون PTE اعمال نماید هر چند از این نکته نباید غافل شد که خود سازمان Pearson معدلسازی معقولی را روی نمرات PTE انجام داده است. در حالت کلی مقایسه نمرات آزمون PTE با سایر آزمون های متداول به شرح زیر است:

همانطور که مشاهده میفرمایید نمرات 62 تا 70 در هر مهارت زبانی میتواند بیانگر این موضوع باشد که سطح Test Taker در حدود 7 آیلتس است و همینطور برای نمره 6 آیلتس باید حداقل در حدود نمره 50 در آزمون PTE را کسب کرد.

امتیاز و نمره زبان مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا به عنوان نیروی کار متخصص

 حداقل نمره مورد نیاز برای یک مهاجر:

حداقل نمره زبان مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا نمره 50 آزمون PTE یا معادل آن یعنی نمره 6 در آزمون آیلتس می باشد. دقت نمایید نمره ای که در این قسمت مورد نیاز است بصورت Each Skill بوده و در هر مهارت به حداقل نمره 50 نیاز است. این نمره هیچ امتیازی برای شخص به همراه نداشته و صرفا از ضروریات مهاجرت است. چنانچه نمره 50 آزمون PTE را در هر 4 مهارت اصلی کسب نمایید این نتیجه برای اداره مهاجرت استرالیا 3 سال اعتبار خواهد داشت.

امتیاز مورد نیاز همسر و یا پارتنر شما: (چنانچه همسر شما این نمره را نیاورد برای مهاجرت به استرالیا با جریمه ای در حدود 5000 دلار مواجه خواهید شد)

نمره 30 در آزمون PTE آکادمیک که معادل 4.5 در آیلتس و یا 32 در تافل میباشد. این سطح به اسم Functional شناخته شده و برای اداره مهاجرت استرالیا 1 سال از زمان اخذ نمره اعتبار دارد. دقت کنید نمره Functional به شکل Overall مورد قبول واقع شده و نیازی به نمره Each Skill 30 نیست.

امتیاز مورد نیاز همسر و یا پارتنر برای اینکه به شما 5 امتیاز بدهد:

برای اینکه پارتنر یا همسر شما یتنواند در روند مهاجرت 5 امتیاز به شما کمک کند علاوه بر شرط اسسمنت که در این بحث نمیگنجد میبایست شرط زبان را هم داشته باشد. این شرط در آزمون PTE 50 می باشد. دقت نمایید نمره ای که در این قسمت مورد نیاز است بصورت Each Skill بوده و در هر مهارت به حداقل نمره 50 نیاز است.

نمره های امتیاز آور آزمون PTE:

چنانچه میخواهید در امر مهاجرت از طریق نمره زبان امتیازی کسب نمایید میتوانید برای نمره 65 بصورت Each Skill در آزمون PTE اقدام نمایید. این نمره برای اداره مهاجرت استرالیا 3 سال اعتبار داشته و برای شما 10 امتیاز مهاجرتی به ارمغان خواهد آورد. چنانچه سطح زبان بالایی دارید میتوانید برای نمره 79 در آزمون PTE کرده و با گرفتن نمرات در هر چهار مهارت اصلی 20 امتیاز مهاجرتی کسب نمایید.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید